This 49" Pro Series Direct Sun Outdoor LED HDTV / Outdoor Display is water-resistant, resilient, and durable-guaranteed to function safely and effectively in a wide variety of elements including rain, snow, extreme heat and cold, dust, salt air, and beyond.
A tempered glass shield protects the LED screen in active environments, while direct sun readable EST technology helps guard against isotropic blackout. Its powder-coated aluminum exterior shields internal components while the ultra-bright, 49" full 1080p HD / LED anti-glare screen delivers exceptional outdoor viewing quality.
A built-in heating and cooling system allows the display to operate in temperatures from -40 F up to 122 degrees F. Built-in 5V and 12V power in the media compartment eliminate the need to run external power cords for many media players. Made for permanent outdoor installation. Ruggedized for commercial applications and custom integrations,
Place by the pool, in your outdoor kitchen, gazebo ... or create a special outdoor living area to "wow!" your friends & family.
- The 49" screen size is suitable for a large bedroom
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Watch your favorite HD TV channels and shows online with great signal strength via ATSC digital tuner
- With 1920 x 1080 (1080p) display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with a fine picture quality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- 2 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SunBriteTV |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 49" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption per Year | 118 kWh |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| General Features | |
|---|---|
| Digital Tuner | ATSC |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | SunBriteTV, LLC |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |