The Sumo Combo Backpack is stylish, lightweight (only 1.7 lbs) and ideally suited for today's active women. This fun and stylish backpack features lots of storage space for your everyday items plus separate, padded and fleece lined pockets for both a laptop and a tablet. Front and side pockets for quick access items and a unique draw-string opening with a secure flap ensure user convenience. With the Sumo Combo Backpack - you can take it with you!
- Perfect to be used with notebook
- Store and carry your gadget and accessories with this zippered carrying case
- Durable ballistic nylon body
- Backpack style carrying case effectively combines casual and formal design aesthetics to give a decorative appearance
- Shoulder Strap carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Accessory Pocket case feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in red color to better suit your theme and style
- Fits most of the gadgets with up to a 15" display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mobile Edge |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 15" |
| Minimum Screen Size Supported | 14.1" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 14.50" |
| Compartment Depth | 0.95" |
| Compartment Width | 10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Closure Type | Flap |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Style | Backpack |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Front Pocket |
| Manufacturer | Mobile Edge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



