Sumo Camouflage (Camo) Apple iPad sleeves are known for their colorful style, utilizing a unique blend of quality materials and fun styles for both men and women. This sleeve is the ultimate combination of mobile convenience and protection. Built to carry your iPad in a skin of padded neoprene, the sleeve can be carried on its own, or as extra protection inside a larger carrying case.
- An excellent choice for your tablet
- Carrying Case offers a reliable, convenient storage solution
- Built with neoprene product material to offer usage longevity and great resistance to damage and deterioration
- Sleeve style carrying case gives you ample storage with convenient organizing and quick retrieval
- Padded case feature for maximum efficiency and convenience
- Comes in red color for a trendy and eye-catching look
- For gadget up to 8.9" screen
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mobile Edge |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 8.9" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 7.50" |
| Compartment Depth | 0.75" |
| Compartment Width | 10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Printed Design/Pattern/Texture | Camouflage |
| Style | Sleeve |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Padded |
| Durability | Water Resistant |
| Manufacturer | Mobile Edge |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





