The Manhattan Stereo Headset delivers classic styling and modern audio performance. The fully padded ear cushions and single headband with inner sling adjust to fit almost any listener. Its lightweight design with flexible metal boom microphone provides clear, quality performance for music and movie listening and hands-free online communications. The microphone cover helps reduce "pop" and distortion for clear voice transmission. An in-line rotary control fingertip provides convenience for quick volume adjustments. A long, durable cable with nylon mesh protective jacket maintains a reliable connection from almost anywhere in the room.
- Headset offers a dependable audio solution with maximum productivity
- Over-the-head earpiece design offers comfortable listening for a longer duration
- Volume earpiece control for optimal performance and maximum reliability
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with maximum efficiency
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- Listen to distinct sounds from both the speakers in stereo sound mode
- Circumaural design provides optimum comfort and noise isolation
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz
- Adjustable Headband feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 108 dB |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 108 dB |
| Microphone Sensitivity | -58 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Nylon |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 8.20 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |





