The ST122UTPA VGA Video Extender over Cat 5 with Audio allows up to 4 (2 local and 2 remote) monitors to be connected to a single PC. The video signal and corresponding audio are sent to the remote unit over standard 4 pair Category 5 or better (Cat 5e recommended) UTP cable, supporting extended video distances of up to 150m / 500ft. The VGA video and audio extender includes a local transmitter and a remote receiver, providing an out-of-the box solution that's perfect for point to point digital signage applications that require audio. To simplify installation, this kit also includes a mounting bracket for the ST122UTPA receiver to install onto walls, desks or cabinets for a tidy setup. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Consists of 1 Base unit for the local display, and 1 Remote unit for the remote display (up to 2 monitors can be connected at each location)
- Extends VGA and analog audio up to 500ft / 150m
- Included mounting brackets
- Pure hardware design, no software or drivers required
- Uses standard Category 5 straight-wired, twisted-pair, network patch cable for economical and reliable data transmission
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | XGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1440 x 900 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 6.40 oz |
| Form Factor | Desktop |
| Transmitter Depth | 2.40" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 3.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 4 |
| Maximum Operating Distance | 150 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 2 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |









