The SV565DUTPU USB Dual VGA KVM Console Extender over CAT5 UTP lets you Operate a Dual VGA PC or KVM switch up to 650ft (200 m) away, as if it was installed locally, at high-definition 1920x1200 resolution. PC connection cables are included with this product for a ready to use solution. The dual VGA cat5 KVM extender supports easy to use hot-key and push button commands which allow you to switch between local and remote connected systems, while console connections at both ends of your setup provide easy access to all connected systems from either location. The hot-key commands also provide video adjustment controls for optimizing picture quality over varying distances. Extending over two standard Cat 5 (or better) cables gives you the ability to use existing infrastructure wiring to achieve remote access to your server or KVM switch. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Intuitive hot-key commands for fine-tuning video
- Supports most combo keyboard and mouse sets (including Wireless)
- KVM console connections available on both the local and remote end
- Extend up to 650 ft. (200 m) using 2 industry-standard UTP network cables
- Dual VGA KVM extender at 1920x1200 resolution
- Can be used with a single computer or connected to an existing KVM switch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Consumption | 5.40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 2 |
| Number of Local Users Supported | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.18 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Receiver Width | 3.10" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.18 lb |
| Receiver Height | 1.60" |
| Receiver Depth | 6.10" |
| Transmitter Depth | 6.10" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.18 lb |
| Transmitter Height | 1.60" |
| Transmitter Width | 3.10" |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Analog |
| Maximum Operating Distance | 650 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 8 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |





