The DMSDPDP1 DMS-59 to Dual DisplayPort Cable allows you to split the video from a single LHF graphics card on to two DisplayPort (DP) monitors. The DMS to DP Y cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps and is compatible with DMS / LFH 59 or DMS / LFH 60 graphics cards such as Matrox, NVIDIA®; PNY, ATI and HP. Backed by our Lifetime Warranty, the DMSDPDP1 is designed and constructed for maximum durability - making it a reliable and cost-effective replacement for damaged or misplaced DMS to 2x DisplayPort cables. More from the Manufacturer
- High-resolution support of up to 4k x 2k
- Molded connectors with strain relief
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 5.71" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 8" |
| Cable Type | DMS-59/DisplayPort |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Connector Type on First End | DMS-59 Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 59-pin DMS-59 Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details | 2 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









