This 6.6 ft. HDMI® to Mini DisplayPort™ cable (male to male) lets you connect an HDMI video source, such as your laptop, desktop, Blu-ray™ player or camera, to a Mini DP monitor or display without the need for additional video cables and adapters. Astonishing Picture Quality With support for 4K at 30Hz, you get a sharp, crisp picture that's richer and more true-to-life than traditional HD, with far greater detail. The HDMI to Mini DisplayPort adapter cable delivers UHD content to your mDP display and supports 7.1 channel surround audio. The video converter is also backward compatible with 1440p and 1080p displays, which makes it a great accessory to for your existing setup at home or in the office. Clutter-Free Installation At 6.6 ft. (2 m) in length, this HDMI to mDP cable delivers a direct connection that eliminates excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For shorter installations, we also offer a 3.3 ft. (1 m) adapter cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs. Convenient Connectivity This active HDMI to Mini DP converter offers plug-and-play installation, providing a hassle-free setup with no software or drivers to install. The adapter cable is powered via a USB port, avoiding the need for external power adapters. HD2MDPMM2M is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
- EASY TO USE: All-in-one adapter cable provides an easy, driverless setup and works with any OS including Windows, macOS, Chrome OS, Linux & Android
- DISPLAY COMPATIBILITY: Tested & verified with range of Mini DisplayPort (mini DP) monitors including Dell UltraSharp, Apple LED Cinema Display, LG, HP, Asus, Acer & ViewSonic
- HOST COMPATIBILITY: Works with any HDMI device including laptops, desktops, tablets, Chromebooks, 2-in-1s and media players; perfect for working from home or in the office
- INTEGRATED VIDEO ADAPTER CABLE: HDMI to mDP male to male converter cable minimizes signal loss & potential failure points; Built-in 16"/40cm USB power cable that eliminates the need for external power
- Backward compatible w/ 1440p and 1080p
- HIGH PERFORMANCE: 6.6'/2m HDMI 1.4 to Mini DisplayPort 1.2 (mDP) active adapter cable supports 4K 30Hz (3840x2160), 7.1ch Audio, HDCP 1.4
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 8.58" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | HDMI/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









