The 10 pack 6 ft universal computer power cord lets you plug a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet.
Note: The The length is measured from mold to mold, excluding the prongs on the male end
Backed by StarTech.com's lifetime warranty, this high quality NEMA5-15P to C13 computer power cable is constructed to provide a durable, reliable connection.
More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA 5-15P first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C13 second end connector type for convenient usage with added dependability
- Delivers 125 V AC to ensurethat adevice is always ready to use
- Relaxes you by letting you replace your misplaced and overused power cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
StarTech.com 6 ft Standard Computer Power Cord - NEMA5-15P to C13 - Power cable - 10 Pack - 5-15 to C13 Power Cord - 6 ft Computer Power Cord - AC Power Cord - NEMA Power Cord - C13 Power Cable - 10 Pack
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







