The HDPMM50 50 ft plenum-rated High Speed HDMI® cable can be installed in air plenums, ducts, walls, conduits, ceilings, or anywhere else a CMP/FT6 fire rating is required. The cable features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable construction to provide you with a dependable HDMI to HDMI connection between your A/V devices at a distance of up to 50 feet, without the need for a signal booster. This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k. The HDPMM50 50-foot HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. About StarTech.com HDMI to HDMI Cables: StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high-quality, high-definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution. More from the Manufacturer
- SPECS: 50 ft (15.2m)
- Black
- HDMI 1.4b
- HDMI Cord Male to Male
- 24 AWG
- Gold-plated connectors
- PVC Jacket
- Shield: Al-Mylar foil with Braid
- ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC
- YCC601 Color
- CMP Fire Rated
- APPLICATIONS: Use in home offices/boardrooms/conference rooms/offices/classrooms, works with your laptop/professional workstation/soundbar for presentations via UHD/4K monitors, projector or large display; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- QUALITY CONSTRUCTION: 24AWG wire with gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio; Supports HDMI 1.4 and earlier versions
- DURABLE PLENUM RATED CABLE: Ultra HD fully molded HDMI cable with durable PVC jacket and strain relief for high strength and reliability; CMP fire rated cable for plenum installs: ducts, walls, conduits, ceilings; Ideal for Commercial environments
- HIGH SPEED HDMI CABLE: 50 ft (15.2 m) HDMI 1.4b Cable with Ethernet supports 4K (3
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.38" |
| Shipping Width | 13.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.64 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | FT6 |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







