The ST1214T 4 Port VGA Video Extender over Cat 5 allows a single VGA source to be broadcast to up to four remote displays at distances of up to 500 feet (150 meters). Designed for use with our ST121 VGA Video over Cat 5 extension series of devices, the ST1214T is one of many options designed to help you create a custom VGA distribution and extension solution for many applications including digital signage and video conferencing. Consisting of the transmitter unit only, this product requires a single ST121EXT VGA over Cat 5 Repeater can be used to increase the total VGA extension distance by an additional 500 feet(150 meters), allowing the original VGA signal to be broadcast a total distance of 1000 feet (300 meters) from transmitter to receiver. Similarly, up to three repeater units can be used between the transmitter and receiver units allowing a monitor to be connected at each repeater station , while further extending the total distance between the transmitter and receiver units. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Desktop form factor for your video extender transmitter offers a simpler, easier exhibit design for better dependability
- VGA graphics mode for stunning, lively video quality
- 492.13 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- VGA in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- VGA out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- 1600 x 1200 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | VGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 9 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 7.09 oz |
| Form Factor | Desktop |
| Transmitter Depth | 4.10" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 7.09 oz |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 2.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |





