The USBAB3MR 3-meter USB printer cable features one USB 'A' male connector and one right-angle USB 'B' male connector, providing a high-quality connection to USB 2.0 peripherals. The right-angled USB 'B' connector allows you to connect to your hard-to-reach USB 2.0 printers, scanners, external hard drives, etc. and enables installation in narrow spaces. Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this angled USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- 1x Right-angled USB 'B' male connector
- 1x USB 'A' male connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.59" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Angle B Cable - M/M - Connect hard-to-reach USB 2.0 peripherals, for installation in narrow spaces - USB Printer Cable - 3m USB A to B Cable - 3 m Right Angle USB Cable - Right Angle USB B Cable - Right Angle USB Printer Cable Cord - 1x USB 'A' (M), 1x USB 'B' (M) - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









