The USBAUB2MD 2m USB to Down Angle Micro USB Cable provides a high quality connection between your Micro USB 2.0 mobile devices (smartphones, digital cameras, Tablet PC devices, portable hard drives, etc.) and your PC or Mac computer, for everyday tasks such as charging, data synchronization or file transfers.
The down-angled Micro USB connector allows you to access your mobile Micro USB devices, while keeping the cable out of the way, and stress away from the port.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB to Micro USB cable is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers a 2m USB to Up Angle Micro USB Cable (USBAUB2MU), which provides the same convenience as this down-angled cable, but allows you to connect to your Micro USB device from the opposite direction.
More from the Manufacturer
- Molded connectors with strain relief
- Offers 2m in cable length
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- 1x Down Angle USB Micro-B male connector
- Supports high-speed data transfer rates of up to 480 Mbps
- 1x USB 'A' male connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









