The USB2AAEXT25M25m Active USB 2.0 Extension Cable offers one USB-A male connector and one USB-A female connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 25-meters (80-feet). An all-in-one cable for overcoming distance restriction as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Plus you can daisy chain 2 cables for a total USB extension of up to 50-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter (provided with the cable). The USB2AAEXT25Mrepeater cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. More from the Manufacturer
- USB bus-powered
- Universal external power source also included
- Blue LED indicator x1 for Extension Cable and USB port connection status monitoring
- Fully shielded for error-free connections
- Plug-and-play, no driver required
- Compatible with PC Windows 8/7/Vista/XP and Mac computer systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.32" |
| Shipping Width | 8.94" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.78 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 82.02 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





