The HDPMM25 25 ft plenum-rated High Speed HDMI® cable can be installed in air plenums, ducts, walls, conduits, ceilings, or anywhere else a CMP/FT6 fire rating is required. The cable features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable construction to provide you with a dependable HDMI to HDMI connection between your A/V devices. This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k. The HDPMM25 25-foot HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. About StarTech.com HDMI to HDMI Cables: StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high-quality, high-definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution. More from the Manufacturer
- CMP/FT6 Plenum Fire Rating
- Gold-plated connectors and durable, high-quality construction for dependability
- Gold-plated HDMI connectors
- PVC jacket with flexible strain-relief to prevent fraying and damage from repetitive bending or rough usage
- Improves signal integrity and reliability for clear video and audio thanks to Al-Mylar foil and copper braid
- Supports Ultra HD Resolutions up to 4k x 2k
- Durable, CMP fire-rated for plenum installs in ducts, walls, conduits, ceilings and more
- Long length perfect for commercial use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.14" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.58 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | FT6 |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





