This LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable offers reliable connections for 40GBase-SR4, 100GBase-SR10, SFP plus and QSFP plus transceivers in your 40 and 100 Gigabit networks. With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for 850nm and 1350nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. High-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications. Fiber-optic patch cord is backward compatible with your existing 50/125 equipment, ensuring a reliable connection with legacy LANs. Cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame-retardant jacket to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat or in the event of a fire. Each OM4 fiber cable is also individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.
More from the Manufacturer
- SPECS: 10m (33ft); Color: Aqua (OM4); LC/LC UPC; 850nm or 1300nm LED/VCSEL; Modal Bandwidth: 2000MHz/km at 850nm; Cable OD: 2.9mm; Bend Radius: Static 1.2in (3cm), Dynamic 2.4in (6cm); Backed for Life
- COMPATIBILITY: OM4 LC/LC multimode cable supports 1/10/40/100 Gbps for high-density network applications such as SANs, data servers, SFP+ and QSFP+ connections over 1000BASE-SX, 10GBASE-SR, 40GBASE-SR4, and 100GBASE-SR10
- RATINGS AND RELIABILITY: Individually tested for signal integrity; LSZH jacket emits low-smoke and fumes if combusted; Attenuation value under 2.3dB/km meets or exceeds industry standards
- QUALITY CONSTRUCTION: 50/125"m fiber core/cladding is immune to EMI; Protective Aramid fiber sheath for improved tensile strength and crush resistance; LC/LC connectors with UPC polished ceramic ferrules for insertion loss below 0.3dB
- OM4 FIBER CABLE: OM4 Laser-Optimized Multimode Fiber Cable delivers up to 100 Gbps Ethernet; Full-duplex zip-cord with color-coded TX/RX connectors for cabling servers and Storage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.87" |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.64 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Type | LSZH |







