The ST121R VGA over Cat5 Video Extender Receiver is specifically designed for use as the receiver unit to the StarTech.com ST1218T 8 Port VGA over Cat5 UTP Extender transmitter units, allowing you to split and extend a single VGA source to up to four remote displays. From the transmitter device, the VGA video signal is sent over standard 4 pair Category 5 or better UTP cable to remote monitors, each connected to an ST121R Cat 5 VGA receiver - supporting distances of up to 150 meters (500 feet). A cost-effective video extension solution, this receiver is ideal for a wide range of environments including airports, bus depots, retail, or any large buildings where VGA video needs to be extended to long connection distances. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Extends video cables by up to 500 ft. (150m)
- Pure hardware design, no software or drivers required
- Included mounting brackets
- Uses standard Category 5 straight-wired, twisted-pair, network patch cable for economical and reliable data transmission
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | VGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 9 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1024 x 768 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 3.30" |
| Receiver Weight (Approximate) | 5.93 oz |
| Receiver Height | 0.80" |
| Receiver Depth | 2.60" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 2 |
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |











