This universal USB4/Thunderbolt dock lets IT teams deploy high-performance dual-display workstations with secure networking and simple, driverless setup.
Standardize Your Docking Strategy
Simplify mixed-device environments with a single USB4 docking station that works seamlessly across Mac and Windows. Native USB4 support on the latest MacBook Pro, MacBook Air, and business laptops makes it easier than ever to consolidate and eliminate compatibility gaps.
Dual 4K on Mac Without Compromise
Unlock true driverless dual 4K video on macOS without investing in costly Thunderbolt 4 docks. Deliver consistent multi-display performance across teams while maintaining the flexibility IT needs for modern deployments.
Built for Fast, Low-Touch Deployments
Reduce setup time and avoid OS-specific workarounds with plug-and-play performance. This dock helps minimize help desk tickets and ensures predictable behavior in hot-desking and shared workspace environments.
Performance That Scales With Your Workspace
Support demanding workflows with dual 4K 144Hz or single 8K 60Hz video, 2.5GbE network speeds, and 100W laptop charging through one connection. Enable advanced IT features like PXE Boot and Wake-on-LAN for easier remote management.
Designed for Real-World IT Environments
Integrated lock slots and VESA or surface mounting options deter theft and tampering. The included locking USB-C host cable prevents accidental disconnections, or lost and missing cables in hot-desk and meeting spaces. Keep critical systems connected, organized, and protected in high-traffic environments. This hub also features a housing made from 75% post-consumer recycled (PCR) plastic, and the product ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials to help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
- Advanced Window Layout Utility: To set up and save custom window layouts.
- MAC Address Pass-Through Utility: To improve network security.
- USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices.
- Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
- STANDARDIZE ON USB4 ACROSS MAC AND WINDOWS: USB4 is natively supported on M4 / M5 MacBook Pro, MacBook Air, and Windows business laptops, making it the right time to consolidate on a single driverless dock and eliminate compatibility exceptions
- FASTER ROLLOUTS WITH FEWER TICKETS: Install quickly with true driverless plug-and-play performance across macOS and Windows; Avoid OS-specific workarounds, reduce help desk tickets, and ensure consistent behavior in shared and hot-desking environments
- ONE DOCK FOR EVERY WORKSTATION: Support up to dual 4K 144Hz or single 8K 60Hz, 2.5GbE, and 100W laptop charging through a single USB4 or Thunderbolt 4 / 5 host connection; Simplify centralized IT management with PXE Boot and Wake-on-LAN
- SECURE AND ORGANIZE YOUR DEPLOYMENT: Protect your fleet using integrated lock slots and flexible surface or VESA mounting options (sold separately); Keep desks and meeting spaces organized while reducing workspace disruptions
- THE IT PRO'S CHOICE: Rigorously tested in our Innovation Lab acr
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 144Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Output Voltage | 21 V DC |
| Input Current | 2.50 A |
| Output Current | 6.40 A |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB4 | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Security Slot Type | Noble Wedge Security Slot |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | MAC Address Pass-through |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Brand Compatibility | Apple |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 9 |
| Host Interface | USB4 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.30 ft |







