The SV565UTPUL Long Range USB VGA KVM Console Extender over Cat5 UTP (1000 ft) lets you control a server, computer or multiple computers (connected through KVM Switch) over a standard Cat5 or Cat6 UTP network cable connection, at distances of up to 1000ft (300m) away. You can use your existing USB keyboard, USB mouse, and monitor to access both the server room and your office computer, saving space and avoiding the need for a dedicated remote console by allowing you to switch between workstation view and KVM view at the remote location. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Supports most combo keyboard and mouse sets (including Wireless)
- Intuitive hotkey commands
- Hotkey controlled Equalizer(sharpness), Gain(brightness), and RGB Skew adjustments
- Supports auto-switching between host and remote users or dedicated control
- Compatible with CAT 5, 5e, or 6 UTP cabling
- Max Resolution Limit feature caps the resolution to prevent the resolution setting from exceeding the capability of the connected display
- USB computers are supported at the host and remote locations (USB keyboard and mouse required for remote console)
- Kit includes both local and remote units
- Compatibility mode enables hotkey commands to be passed to connected StarView KVMs
- High resolution support: Up to 1920x1200(WUXGA)/ 1600x1200(UXGA)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Consumption | 18 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.37 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Receiver Width | 6.20" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| Receiver Height | 0.80" |
| Receiver Depth | 2.80" |
| Transmitter Depth | 2.80" |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 6.20" |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Analog |
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





