The USBEXTAA_6 6ft USB Extension Cable (A-A) features 1 USB A male connector and 1 USB A female connector, extending the connection between USB 2.0 devices by up to 6 feet - an ideal solution for better placement of peripheral devices, or adding flexibility to existing USB ports.
This high quality USB extension cable is fully rated for use with USB 1.1 and USB 2.0 devices, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Backed by StarTech.com Lifetime Warranty
- Molded strain relief increases flexibility and durability while minimizing data loss from cable stress
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.78" |
| Shipping Width | 0.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





