This under-desk keyboard tray adds convenience and comfort to your setup by reclaiming valuable desk space. The curved edge of the keyboard tray is ergonomically designed for comfort.
Spacious and Sturdy Design The ample surface of the keyboard tray, measuring 27.6 x 12.2 in (700 x 310 mm), provides enough room for a full-size keyboard, mouse, and wrist rest. In addition, the tray has a weight capacity of 26.5 lb (12 kg) which establishes a steady platform for typing and can extend up to 8.5 in (216 mm) from the edge of the desk.
Simple to Use and Install The keyboard tray has rails that enable it to slide in and out from under the desk effortlessly. Once assembled, the desk clamps are installed by hand and support desks with a thickness up to 2.3 in (58.4 mm). The anti-slip pads provide a firm attachment to the desk while protecting the surface of the desk. Adjust the height of the tray to one of the three available settings: 3.9, 4.7, or 5.5 in (100, 120, or 140 mm, respectively). One of the three settings will ensure proper clearance between you and the tray while providing the ideal height for an ergonomic workspace. The desk clamps occupy minimal desk surface space, only 1.8 x 2.5 in (47 x 64 mm) per clamp.
The KEYBOARD-TRAY-CLAMP1 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
- Keyboard/Mouse Tray allows convenient keyboard accessibility for easy typing, and gaming along with a secure tray, and drawer placement to prevent theft and unauthorized usage
- Desk Mountable mount type allows convenient, easy keyboard usage with maximum typing, gaming efficiency
- Allows proper and comfortable alignment of arms, wrists, and hands while typing
- Comes in black color for a trendy, sophisticated look
- Built with plastic to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Height Adjustment (Ab | 5.50" |
| Maximum Height Adjustment (Be | 3.90" |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Maximum Height Adjustment (Above) | 5.50" |
| Maximum Height Adjustment (Below) | 3.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |















