This 150W AC/DC power supply can provide a power source for any electronic device that has an N-type barrel and requires 19.5 volts and up to 7.7 amps of power.
The power supply is a perfect replacement for the lost or damaged 19.5-volt 7.7-amp power adapter you've used to power your existing electronics.
When downtime isn't an option, keeping spare power adapters on hand ensures that you won't be left waiting for a replacement to arrive or have to replace your devices just for the sake of a compatible power source.
- REPLACEMENT POWER ADAPTER: Replaces the power adapter included with models of StarTech.com docking stations
- WORKS WITH: DK30C2DPEP, DK30C2DPPD and DK31C3HDPD laptop docking stations
- TECHNICAL SPECIFICATIONS: 150W Power Adapter - 100 - 240 AC Input Voltage - 19.5V Output Voltage - 7.7A Output Current - NEMA 1-15P - N-Barrel Connector (5.5 mm outside diameter / 2.5 mm inside diameter)
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this power adapter is backed for 3-years including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| Maximum Output Current | 7.70 A |
| Maximum Output Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com Replacement Universal AC/DC Power Adapter with NA Power Cord for Docking Stations DK30C2DPEP, DK30C2DPPD and DK31C3HDPD - 150W (19.5V/7.7A) - Replaces the power adapter included with models of StarTech.com docking stations DK30C2DPEP/DK30C2DPPD/DK31C3HDPD laptop docking stations - 150W 19.5V/7.7A - NEMA 1-15P - N-Barrel Connector 3 year Warranty with lifetime 24/5 technical assistance
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







