The SV565UTP USB PS2 KVM console extender lets you control a server, computer or multiple computers (connected through KVM switch) over a standard Cat5 or Cat6 UTP network cable connection, at distances of up to 500 ft (150 m) away.
Use your existing keyboard, mouse, and monitor to access both the server room and your office computer, saving space and avoiding the need for a dedicated remote console by allowing you to switch between workstation view and KVM view at the remote location.
For added convenience, the Console/KVM extender supports both USB and PS/2 computer connections, and is compatible with any brand of KVM Switch.
This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
- Easy installation using industry-standard UTP network cable
- Can be used with a single computer or connected to an existing KVM switch
- Supports a max. extension distance of 500 ft (150 m)
- Supports auto-switching between host and remote users or dedicated control
- Compatible with USB and PS/2 computers at the host and remote locations (PS/2 keyboard and mouse required for remote console)
- Intuitive hotkey commands
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | VGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Consumption | 5.40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1024 x 768 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.35 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Receiver Width | 6.10" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.35 lb |
| Receiver Height | 0.80" |
| Receiver Depth | 3" |
| Transmitter Depth | 3" |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 6.10" |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Analog |
| Maximum Operating Distance | 500 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| PS/2 Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |









