The PLATE25F16LP DB25 to IDC26 Parallel Port Bracket adds a DB25 parallel port to the rear panel of a low profile/small form factor computer, which connects to an IDC26 header connector on the motherboard.
Backed by Lifetime Warranty and constructed of only top quality components, our Parallel Port Header Cable offers a cost-effective solution for adding a Parallel device connection using a compatible motherboard.
More from the Manufacturer
- 1x Parallel DB25 (female) connector
- 1x IDC-26 (female) connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Cable Type | DB-25/IDC |
| Connector Type on First End | DB-25 Parallel - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 Parallel - Female |
| Connector Type on Second End | IDC IDE - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 26-pin IDC IDE - Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
StarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header Cable Adapter with Bracket - DB25 (F) to IDC26 - Add a 25-pin parallel port to the back of your low profile/small form factor computer from your motherboard - db25 to idc26 - db25 header - parallel port bracket - parallel port header cable - low profile slot plate
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





