This easel-style TV cart is designed to reposition large-format screens effortlessly between rooms while maintaining a minimal look that fits into professional or educational environments. Support displays up to 100-inch and 220lb (100kg).
Adjustable Height
The display height can be adjusted during assembly positioning the center of the screen between 49.1 and 56.2in (1.25 to 1.43 m) from the floor. This helps position the display size or interactive whiteboard to the ideal viewing height for your room layout and audience size.
Improved Visibility for Safer Spaces
The easel style design positions the legs higher on the frame and keeps them within clear view, helping reduce tripping hazards in high-traffic areas where students or presenters walk past the cart. Large, smooth-rolling and lockable 3in (7.5cm) wheels provide controlled movement through standard doorways, hallways, elevators, and other shared areas, making it easy to relocate and secure the display wherever it's needed.
Display Compatibility
Broad compatibility ensures the mobile cart works with a wide range of smart whiteboards, commercial TVs, and digital signage, thanks to support for VESA patterns from 300x300 to 1000x600 mm. The steel construction and smooth powder-coated finish offer long-lasting durability and provide an easy-to-clean surface after daily use.
Keep Accessories Within Reach
For added convenience, an integrated 7.5 in. (19 cm) shelf creates an area under the screen to keep essential accessories such as a laptop, pens, laser pointers, or other tools within reach during lessons, presentations, or interactive sessions.
- STREAMLINE MOBILITY FOR LARGE-FORMAT DISPLAYS: Modern easel-style movable TV cart safely and smoothly moves screens up to 100-inch and 220lb (100kg) between boardrooms and classrooms while keeping a sleek and minimalistic aesthetic
- ADJUSTABLE HEIGHT: Set the height of the interactive board or display based on the screen size or the audience's viewing needs, using the three height positions from 49.1 to 56.2in (1.25 to 1.43m) measured from the floor to the center of the TV
- SAFER SPACES AND EASY MOBILITY: Easel-style frame clearly stands out from all angles, minimizing tripping hazards in high-traffic areas; Smooth-rolling and lockable 3in (7.5cm) wheels provide controlled movement through standard doors, hallways, elevators
- DISPLAY COMPATIBILITY AND DURABILITY: Supports VESA up to 1000x600mm, making it a versatile fit for smart whiteboards, commercial TVs, and digital signage, while its steel construction and powder-coated finish withstand daily use and clean easily
- KEEP ESSENTIAL ACCESSORIES WITHIN REACH: Mob
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Minimum Screen Size Supported | 65" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 3.20 oz |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 600 |
| Orientation | Landscape |
| Wheel Size | 3" |
| Minimum Adjustable Height | 49.20" |
| Maximum Adjustable Height | 56.30" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Devices Supported | 1 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |















