This monitor desk mount creates an ergonomic workspace for productivity and supports up to a 40-inch monitor and a maximum weight of 17.6lb (8kg). The robust mechanical spring ensures long-term durability and allows for smooth arm adjustment to suit different ergonomic needs.
Top-Down Installation
The uniquely design desk clamp simplifies installation by enabling users to tighten the clamp from above using a hex key or a hand drill, eliminating the need to go under the desk. In addition, the desk clamp is designed with a C-clamp and grommet mount to accommodate desks up to 2 inches (50mm) thick, providing flexibility for different desk configurations.
Height Adjustment with One Smooth Motion
Mechanical spring-assisted arm enables a height adjustment range of up to 17.3in (44cm) to a maximum height of 24.4in (62cm) with effortless one-touch motion. The monitor arm can extend up to 23.3in (59.4cm) from the base of the desktop mount.
Range of Motion
Articulating arm enables 180° pan, and the quick-release VESA plate features tool-less adjustments of +/-90° horizontal swivel, +/-90° tilt, and 360° screen rotation for portrait or landscape orientations. This flexibility enables users to customize the screen placement for maximum productivity and comfort.
Cable Management
Features a cable management channel along the underside of the swivel arm to keep cables out of sight. Additionally, multiple cable clips help reduce clutter and contribute to a tidy setup.
- DESK MOUNT MONITOR ARM: Single monitor mount supports up to a 40-inch display and 17.6lb (8kg); VESA plate supports 75x75/100x100mm patterns; Articulating and height adjustable steel arm; C-clamp/grommet mounting
- EASY INSTALLATION: Unique top-screw desk clamp for hassle-free installation without the need to go under the desk; Interchangeable C-clamp/grommet mount for desks up to 2" (5cm) thick; Includes tools for arm tension adjustment; Quick-release VESA plate
- MECHANICAL SPRING ONE-TOUCH ADJUSTMENT: Full-motion arm features a high-quality mechanical spring for smooth and effortless one-touch motion; Mechanical springs are more robust and resistant to wear over time compared to gas springs; Backed for 5 years
- RANGE OF MOTION: Toolless adjustments of +/-180° swivel, +/-90° tilt, and +/-90° screen rotation for portrait/landscape orientations; Max height 24.4" (62cm); Max arm extension 23.1" (59.4cm) from the pole; Adjustable height along the 11.1" (28.3cm) pole
- ORGANIZED WORKSPACE: Cable clips and a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 40" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Extended Height | 7.10" |
| Minimum Tilt Angle | -90° |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Minimum Swivel Angle | -180° |
| Maximum Pan Angle | 180° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustment Type | Mechanical Spring |
| Mount Function | Extendable |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Wear Resistant |
| Manufacturer | StarTech.com |