The AOCSFP10G2ME is a Dell EMC AOC-SFP-10G-2M compatible fiber optical SFP+ cable that is designed, programmed and tested to work with Dell EMC brand 10 Gb compatible servers or routers and complies with MSA industry standards.
This active optical SFP+ cable (AOC) supports 10GbE applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports and is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. The AOC cable is lighter and more flexible than SFP+ direct-attach cables which makes it ideal for installation in tight spaces and over longer distances.
Designed for high-speed interconnects, this low-power, low-latency optical cable is ideal for applications such as point-to-point in-rack and across-rack network switch or server connections.
StarTech.com SFP CablesAll StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
More from the Manufacturer
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Active feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Features SFP+ Network - Male connector to make connecting a network device easy, ensuring hassle-free setup and steady performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3.94" |
| Shipping Width | 9.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





