The QSFPH40GACU5 is a Cisco QSFP-H40G-ACU5M compatible direct-attach copper QSFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Cisco® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards.
This passive Twinax copper cable supports 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper QSFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency QSFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections.
StarTech.com SFP Cables
All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed for life by StarTech.com for the life of the module itself, not your equipment; our cables won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: A convenient alternative to transceivers inside and between racks. Factory termination means high performance & reliability, with less maintenance
- TECHNICAL SPECS: 15m (49.2ft) Active Optical Cable
- 40Gbps
- Active Optical Fiber
- 2x QSFP+ Pluggable Connector
- PVC Cable Jacket
- Hot swappable
- MSA Compliant
- Cisco QSFP-H40G-AOC15M COMPATIBLE ACTIVE OPTICAL CABLE (AOC): Works with Cisco switches like Firepower, ASR1000, and others
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 49.21 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



