The QSFP4SFP10C5 is a Cisco QSFP-4SFP10G-CU5M compatible QSFP+ direct-attach breakout cable. It is designed, programmed and tested to work with Cisco® brand compatible servers or routers and complies with MSA industry standards. Connecting a single QSFP+ port to four 10G SFP+ ports, this passive copper breakout cable is fully hot-pluggable which makes upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
Designed for short-length and high-speed interconnects, this low-power, low-latency copper QSFP+ cable is also a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies. It supports short-distance applications such as point-to-point in-rack and across-rack network switch or server connections, for up to four 10G SFP+ devices.
StarTech.com SFP CablesAll StarTech.com QSFP & QSFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP Cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
- 100% CISCO QSFP-4SFP10G-CU5M COMPATIBLE QSFP+ BREAKOUT DAC: Works with Cisco switches like Firepower, C9300, C3850, C9300, C9500 and others
- TECHNICAL SPECS: 5m (16.4ft)
- 40Gbps
- Passive Twinax (Copper)
- 2x QSFP+ Pluggable Connector
- 100 Ohm Impedance
- 30 AWG Wire Gauge
- PVC Cable Jacket
- Hot swappable
- MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: This DAC is a cost-effective copper alternative to fiber cable inside & between racks; factory termination means high performance & reliability with less maintenance.
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the cable itself, not your equipment; our cables won't void your OEM support and with access to our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 40GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.38" |
| Shipping Width | 10.83" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



