The QSFP4X10GAO7 is a Cisco QSFP-4X10G-AOC7M compatible optical quad small form-factor pluggable (QSFP+) breakout cable that is designed, programmed and tested to work with Cisco® brand compatible servers or routers and complies with MSA industry standards. Connecting a single QSFP+ port (40 GbE) to four 10G SFP+ ports, this active optical breakout cable is fully hot-pluggable which makes upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
The fiber QSFP+ cable is lighter and more flexible than QSFP+ direct-attach cables, making it ideal for installation in tight spaces and over longer distances. It is designed for high-speed interconnects and is great for point-to-point across-rack network switch or server connections, for up to four 10G SFP+ devices.
StarTech.com SFP CablesAll StarTech.com QSFP & QSFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP Cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
More from the Manufacturer
- 100% CISCO QSFP-4X10G-AOC7M COMPATIBLE QSFP+ BREAKOUT DAC: Works with Cisco switches like C9300, C3850, C9300, C9500, C3650 and others
- TECHNICAL SPECS: 7m (23ft) Active Optical Cable
- 40Gbps
- Active Optical Fiber
- 1x QSFP+ to 4x SFP+ Pluggable Connector
- PVC Cable Jacket
- Hot swappable
- MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: 40GbE AOC is a convenient alternative to transceivers inside and between racks. Factory termination means high performance & reliability, with less maintenance.
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the cable itself, not your equipment; our cables won't void your OEM warranty and with access to our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 40GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 22.97 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector on Second End Details | 4 x SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



