This 9.2cm x 9.2cm x 2.5cm (3 5/8" x 3 5/8" x 1") Dual Ball Bearing PC case fan is an add-in cooling fan designed to fit most computers. The PC Case fan can be used to circulate cool air into the case or exhaust warm air out, preventing problems due to overheating components. A quiet running brushless ball bearing DC motor coupled with a high efficiency blade design is capable of moving 39.35 CFM (cubic feet per minute) of air. Power is supplied to the fan using a standard LP4 (hard drive power connector) pass through plug. More from the Manufacturer
- The flawless rotation of up to 2200 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Features ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Height | 3.62" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2200 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 39.35 CFM |
| Fan Life | 5.1 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin LP4 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Noise Levels (A-Weighted) | 26 dB(A) |





