The FIBLCLC7 7-meter (23ft) Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable is terminated at both ends with LC (male) connectors, to provide the necessary connection between fiber networking devices for high-speed, long distance networks.
This LC-LC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire. Making it ideal for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
To ensure optimum performance, our multimode fiber duplex cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
Backed by Lifetime Warranty, our LC-LC Multimode Fiber Patch cable is guaranteed to provide long-lasting dependability, and top quality performance.
More from the Manufacturer
- Immune to electrical interference
- Attenuation loss meets or exceeds industry standards
- LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 22.97 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Jacket Type | LSZH |

