The DISPL7M DisplayPort Cable with latches provides a secure connection between your DisplayPort-enabled devices and allows for a connection distance of up to 7 meters between your source and display.
With a bandwidth of 10.8Gbps and support for maximum resolutions up to 2560x1600 (WQXGA), as well as optional audio support, this 7-meter DisplayPort cable offers impressive video capability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
The DISPL7M is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Provides robust audio and video support for uninterrupted playback, combining durability with high-quality signal transmission
- Features DisplayPort cable type designed to deliver smooth usability and consistent operation for varied connectivity requirements
- Molded feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- DisplayPort Digital Audio/Video - Male establishes a rapid and stable connection with an audio/video device, ensuring smooth integration and consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.09" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.27 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 22.97 ft |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |







