This OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch cable features 50/125 micron fiber and supports high-bandwidth data transmission over a 10 Gigabit Ethernet connection.
Built for Performance
With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for connecting 850 nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. The high-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications.
Reliable Connection
Each OM3 fiber cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
High-Quality Construction
Housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, this fiber-optic cable ensures minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, or in the event of a fire. It's the best choice for a wide range of environments, including industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
A50FBLCLC7 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
- SPECS: 7m (23ft); Color: Aqua (OM3); LC/LC UPC; 850nm or 1300nm LED/VCSEL; Modal Bandwidth: ≥2000MHz�km at 850nm; Cable OD: 2.9mm; Bend Radius: Static 1.2in (3cm), Dynamic 2.4in (6cm); Backed for Life
- WIDE COMPATIBILITY: OM3 LC/LC multimode cable supports 1/10/40/100 Gbps networks; Backward compatible with OM3; For high-density network applications such as SANs, data servers, fiber switches, SFP+, QSFP+, and QSFP28 transceivers
- RATINGS AND RELIABILITY: Individually tested for signal integrity; LSZH jacket emits low-smoke and fumes in case of fire; TIA/EIA compliant fiber core; Attenuation value under 2.3dB/km meets or exceeds industry standards
- QUALITY CONSTRUCTION: 50/125µm fiber core/cladding is immune to EMI; Protective Aramid fiber sheath for improved tensile strength and crush resistance; LC/LC connectors with UPC polished ceramic ferrules for insertion loss below 0.3dB
- OM3 FIBER CABLE: OM3 Laser-Optimized Multimode Fiber Cable delivers up to 100 Gbps Ethernet; Full-duplex zip-cord with color-coded TX/RX connectors for cabling servers and Storage Area Networks (SANs)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.59" |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 22.97 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







