The DP2MDPMF6IN DisplayPort® to Mini DisplayPort Adapter turns a mini DisplayPort (male) connector into a regular DisplayPort (male) connector, making it easy to connect a mini DisplayPort-equipped monitor to a laptop that only provides a standard DisplayPort output (e.g. Apple®; Toshiba® etc.).
This 6in DisplayPort to Mini DisplayPort Video Cable Adapter is designed & manufactured to DisplayPort v1.2 standards; Max resolution: 2560x1600 60Hz (depends on the cable quality; Attached cable must be at least DP 1.2).
More from the Manufacturer
- NOTE: This DisplayPort to MiniDisplayPort adapter is not compatible with TB monitors like the Apple A1407 Thunderbolt Display; The adapter cannot be used to connect Thunderbolt accessories like docks or audio interfaces to a DP port~
- APPLICATIONS: DisplayPort to Mini DisplayPort cable is ideal for home/office/boardroom/classroom works with laptop with standard DP port and workstations with FirePro™ S9000/7000, W8100/7100 graphic cards; Use with UHD/4K monitor/projector/display
- QUALITY CONSTRUCTION: 32AWG wire with gold-plated connectors for improved signal integrity and reliability; Superior EMI shielding with Aluminium foil & Braid provide higher quality video and audio; Backwards compatible with DP 1.1
- RELIABLE DESIGN: DisplayPort to Mini DisplayPort adapter cable has durable ABS connectors with flexible PVC strain relief and jacket prevent fraying or damage due to bending or rough usage; Metal connector sub-structure provides EMI shielding
- DISPLAYPORT TO MINI DISPLAYPORT 1.2 CABLE: 6in (15 cm) DP male to mDP female extension cable; 4K (3840x2400p 60Hz) x 2K (2560x1600p 120Hz), 21.6 Gbps, HBR2, 8Ch Audio, Multi-Stream Transport (MST); GTC for precise audio channel timing and 3D Stereo
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |











