This NEMA 5-15P to C13 power cord features a right-angled plug, which positions the connector so that it doesn't block other available outlets. The cable is especially useful when plugging into a dual AC wall outlet, as it frees up the second outlet for another power cord. The high-quality computer power cord is designed to provide a durable, long-lasting connection to your peripheral devices. It makes a suitable replacement for worn out or missing computer, monitor or printer power cords. The PXTR1016 is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this computer power cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- This C13 power cord is available in other lengths
- COMPATIBILITY: NEMA 5-15P works with North American electrical outlets
- IEC C13 connector works with most desktop computers, and many monitors, scanners, printers, and more
- Replacement PC power supply cable/cord
- SPECS: 6ft (2m) Power Cable
- Right-Angle NEMA 5-15P to IEC 60320 C13
- 18AWG
- 125V 10A (Max)
- Jacket Rating: SJT
- Jacket Material: PVC
- Color: Black
- Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C)
- Cable Outer Diameter: 0.3in (7.8mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief connectors for durability
- 3 Conductor Power Cable made from 100% Copper Wire
- Fire Rating: VW-1
- AC POWER CABLE: This 6ft (2m) 18AWG flexible computer power cable with Right-Angle NEMA 5-15P and IEC 60320 C13 connectors is suitable for workstation/h
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |





