Only the best-quality components are used when StarTech.com's expert manufacturing team creates our cabling and this cable is no different. Our 6 ft. Power Extension Cable will let you extend the length of your PC or monitor's power cable. Backed with a lifetime warranty. More from the Manufacturer
- Extends the power source where electric sockets are far away
- IEC 60320 C14 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C13 second end connector type for convenient usage with added dependability
- Delivers 125 V AC to ensurethat adevice is always ready to use
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 6ft (1.8m) Power Extension Cord, C14 to C13, 10A 125V, 18AWG, Computer Power Cord Extension, Power Supply Extension Cable - AC power cord 6ft (1.8m) 18AWG power supply extension cable IEC 320 C14 to IEC 320 C13 connectors; 125V at 10A; UL listed (UL62/UL817); Fully molded connectors; 3 Conductor extension cord; Fire rating VW-1; Jacket Rating: SVT; Jacket material PVC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







