Need to connect your HDMI® device a to DVI-D digital display This 10 pack 6ft HDMI to DVI cable provides the perfect solution.
High-resolution 1920x1200 video support
Connect your HDMI® capable source to a DVI digital monitor, TV or projector, and share your presentations, pictures and videos. The cable supports bi-directional operation that also allows the reverse configuration, delivering digital video from an DVI enabled output to a HDMI® capable display.
A valuable addition to any digital signage, multimedia or home theater application, this high-performance cable is designed to provide the best quality picture available through either HDMI technology or DVI digital connections.
The HDMIDVIMM610PK HDMI to DVI cable is backed by StarTech.com® lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- For exceptional quality, reliable compatibility, and consistent performance, use this Video Cable Adapter for seamless connectivity across devices
- Includes DVI-D/HDMI connector design for reliable audio and video integration, supporting consistent performance across multiple devices
- Passive feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Features DVI-D Digital Video - Male connector, allowing smooth video device connectivity for accurate data flow and consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7.90" |
| Shipping Width | 15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







