This 6cm x 2.5cm (5000 RPM) Computer Case Fan helps prevent computer systems from overheating, thereby increasing efficiency and stability. The fan features a TX3 connection and a built-in tachometer that sends RPM signals to your motherboard - a high-performance solution that can help avoid overheating and system failure. More from the Manufacturer
- Higher speed 5000 RPM operation
- Dual ball bearing design
- 3-pin connector with tachometer wire
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 2.36" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 5000 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 26.63 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin TX3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Noise Levels (A-Weighted) | 30 dB(A) |
StarTech.com 60x25mm Dual Ball Bearing Computer Case Fan - Add additional chassis cooling with a 60mm high flow case fan - pc fan - computer case fan - 60mm fan - tx3 fan - 3 pin case fan
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

