The PXT101EUR 6ft 2 Prong EU PC Power Cord is constructed of top quality materials, and designed to provide a durable, long-lasting power connection to your computer. The power cord features a Schuko CEE7 power plug, as well as a C13 connector, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this computer power cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- This C13 power cord is available in other lengths
- COMPATIBILITY: EU Schuko Plug works with European electrical outlets
- IEC C13 connector works with most desktop computers, and many monitors, scanners, printers, and more
- Replacement PC power supply cable/cord
- SPECS: 2m (6.5ft) Power Cord
- EU Schuko Plug to IEC 60320 C13
- 18AWG (0.75mm2)
- 250V 10A (Max)
- Jacket Rating: H05VV-F
- Jacket Material: PVC
- Color: Black
- Temperature Range: 10 to 60
- Cable Outer Diameter: 6.8mm
- PERFORMANCE AND SAFETY: Fully molded ends for durability and VDE approved connectors
- 3 Conductor Power Cable made from 100% Copper Wire
- Fire Rating: VW-1
- CE Certified
- AC POWER CABLE: This 2m (6.5ft) 18AWG flexible computer power cable with EU Schuko Plug and IEC C13 connector is suitable for workstation/home office use
- Rated to carry 250V at 10A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| For Country/Region | Europe |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| First End Connector Type | Schuko CEE 7/7 |
| First End Connector Detail | 1 x Schuko CEE 7/7 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 6 ft 2 Prong European Power Cord for PC Computers - 2m (6.5ft) 18AWG (0.75mm2) flexible computer power cable w/ EU Schuko Plug and IEC 60320 C13 connectors; Rated for 250V 10A; CE certified; Fully molded ends; 100% Copper Wire; Fire Rating: VW-1; Jacket Rating: H05VV-F; Jacket Material: PVC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









