The MDP2DPMM4M 4-meter Mini DisplayPort® to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DisplayPort (male) connector on one end, and a DisplayPort (male) connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac® family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection.
Please Note: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®) come equipped with Thunderbolt™ ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays.
More from the Manufacturer
- SPECS: 4 m (13.1 ft); Black; DisplayPort v1.2; Mini-DP Male to Standard DP Male; 32 AWG; PVC cable jacket, ABS connector shell; Shield: Al-Mylar foil with Braid; Protocols: HBR 2, MST, GTC; Backed for Life~
- APPLICATIONS: Ideal for home/office/boardroom/classroom works w/laptop (with Mini-DP port)/professional workstations with AMD FirePro W9100/8100, Nvidia NVS 810/510 graphic card; UHD/4K monitor/projector/display; Microsoft Surface Pro 6/4
- QUALITY CONSTRUCTION: 32AWG wire with gold-plated connectors for improved signal integrity and reliability; Superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid provides higher quality video and audio; Backwards compatible with DP 1.1
- RELIABLE DESIGN: Durable ABS connectors with flexible PVC strain relief & jacket prevents fraying/damage due to bending or rough usage; Metal connector sub-structure provides EMI shielding
- MINI-DP to DISPLAYPORT 1.2 CABLE: This 4m (13.1ft) DisplayPort v1.2 cable supports 4K x 2K (3840x2400p 60Hz), 21.6 Gbps bandwidth , HBR2, 8Ch Audio, Multi-Stream Transport (MST), GTC for precise audio channel timing & 3D Stereo (2560x1600p 120Hz)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.14" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 13.12 ft |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |







