The PXT515C154 4-foot Computer Power Cord features a C15 connector rated for high-temperature equipment, as well as 14 AWG wire suitable for high power connections - a reliable solution for connecting to NEMA 5-15P Power Distribution Units (PDU) located in switchgear rooms and data center environments, or large server applications that require a higher rated, heavier gauge cable.
Designed and constructed of high quality materials, this 5-15P to C15 power cable is backed by our Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA 5-15P first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C15 second end connector type for a secure, worry-free operation
- With 125 V AC cord, never run out of power and keep your device operational at all times
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 4 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C15 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 4ft (1.2m) Heavy Duty Power Cord, NEMA 5-15P to C15, 15A 125V, 14AWG, Replacement AC Computer PC Power Supply Cable - 4ft (1.2m) Universal power cord w/ NEMA 5-15P and IEC 60320 C15 connectors; 125V 15A (Max); UL listed (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating: SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.36in
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









