This HDMI cable lets you connect your Ultra HD devices at distances of up to 40 feet, with no external power or active circuitry.
The cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high-definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4K x 2K.
The cable combines crystal-clear image resolutions with high-bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable.
The HDMM40from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Supports Ultra HD Resolutions up to 3840x2160 (4K x 2K)
- Provides connection distances up to 40 feet away
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3.07" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.02 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 40 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







