This Keyboard and Mouse (KM) Switch enables switching a single keyboard and mouse between multiple computers using mouse roaming, allowing users to seamlessly move the cursor across multiple screens (i.e., one monitor per computer).
Mouse Switching
Switch between computers by moving the mouse between monitors, enabling uninterrupted workflow and increased efficiency. Hotkey and push-button switching are universally compatible. Mouse Switching is supported by most major desktop operating systems, including Windows, macOS, and Linux.
Preset Monitor Layouts
To accommodate various physical monitor setups, there are four preset display configurations available. This allows for smooth mouse movement across host monitors.
Thoughtful Design
Hotkeys enable listening to audio from one computer while controlling another. USB audio and 3.5mm pass-through are available, and LEDs provide visual port selection status, while an audible buzzer confirms hotkey selection.
Note: On computers with multiple monitors connected with Mouse Switching/Roaming enabled, mouse/keyboard operation is limited to the primary display
- SEAMLESS MOUSE SWITCHING: Instantly and automatically switch computers by moving the mouse between monitors, enabling uninterrupted workflow and increased efficiency; Hotkey and push-button switching options are also available
- SCREEN LAYOUT PRESETS: Monitor layouts controlled via hotkeys are designed to accommodate a variety of physical monitor setups, allowing for seamless mouse movement across host monitors; 4 different preset display configurations available
- USB CONNECTIVITY: Supports up to three USB Human Interface Device (HID) peripherals and two USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) devices; Ideal for environments such as control rooms, security facilities, server rooms, and financial operations
- THOUGHTFUL DESIGN: Independent audio switching allows users to listen to audio from one computer while controlling another; USB audio and 3.5mm pass-through available; LEDs provide visual port selection status; Audible buzzer for hotkey confirmation
- UNIVERSAL COMPATIBILITY: Mouse Roaming is supported by most major desktop opera
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type M |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Input Current | 600 mA |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 9 |
| USB Standard | USB 2.0 |
| USB 2.0 | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Device Type | Desktop KVM |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |















