This null modem serial cable features male and female DB9 connectors. It enables a connection between serial devices at a distance of up to 3 meters. The length of the cable allows for flexible serial device setup configuration.
The crossover serial cable mitigates EMI with its high-quality shielded metal shell connectors and aluminum mylar cable shielding.
Install and secure the RS232 serial cable, using the thumbscrews. These connector screw locks prevent accidental disconnection which could lead to data loss/corruption.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
- Power-on Password
- Hard Disk Password
- Supervisor Password
- Security Keyhole
- Trusted Platform Module, TCG 1.2-compliant
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.60" |
| Shipping Width | 8.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | Serial |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 -Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector Material | Molded Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Number of Conductors | 7 |









