The HDADMM3M High Speed Cable with Ethernet (3m) features one HDMI® (A) male connector and one HDMI Micro (D) connector, enabling you to connect devices with an HDMI Micro port to a display/device with a standard HDMI port - a cost-saving solution for connecting cutting-edge and next-generation HDMI-capable devices to existing HDMI technology.
The HDMI/HDMI Micro cable features high-quality gold-tipped connectors that ensure peak connectivity, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- SPECS: 3 m
- Black
- HDMI 1.4b
- HDMI Male (Type-D/Micro) to HDMI Male (Type-A/Standard)
- 32 AWG
- PVC Jacket
- Shield: Al-Mylar foil with Braid
- ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC
- YCC601 Color
- Supports HDMI 1.4 and earlier
- Lifetime Warranty
- APPLICATIONS: This adapter connects Micro HDMI (Type-D) devices such as phones, tablets, laptops and cameras (DSLR/Video) to your HDMI (Type-A) TV, monitor, display, projector; Ideal for viewing on larger screens; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/LG
- QUALITY CONSTRUCTION: Micro HDMI to HDMI video cord constructed with 32AWG wire & gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- DURABLE: Ultra HD high speed fully molded Micro HDMI to HDMI converter cable w/ durable PVC jacket for high strength/reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending/rough usage; Ideal for commercial environment
- HIGH SPEED MICRO HDMI to HDMI CABLE: 3m HDMI 1.4b adapter cable with Ethernet supports 4K (3840x2160p, 24, 25, 30Hz
- 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | HDMI/Micro HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4b Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 1.4b Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Micro HDMI Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin Micro HDMI Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cable with Ethernet, 4K High Speed Micro HDMI Type-D Device to HDMI Monitor Adapter/Converter Cord - 3m High Speed Micro HDMI to HDMI Cable with Ethernet; 4K video (3840x2160p 30Hz)/Full HD (1080p 120Hz)/8Ch Audio - Durable PVC jacket/flexible strain relief/32AWG wire - Converter to connect Micro HDMI Type-D device to standard HDMI monitor/display
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









