The MXT1003MBK Black Serial Extension Cable (3m) features one DB9 male connector and one DB9 female connector, providing a high quality extension for your RS232 serial devices, which enables you to position your peripheral devices as needed. Expertly designed and constructed of top quality materials to ensure durability, this DB9 extension cable is backed by our Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- DB9 connectors with strain relief molding
- 1x DB9 Serial (female) connector
- High quality shielding prevents EMI interference
- 1x DB9 Serial (male) connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.71" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Configuration | Straight-through |
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





