The MDP2VGAMM3B active Mini DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your Mini DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a nearby VGA monitor or projector, saving the expense of additional adapters while eliminating the clutter of excess cable. The adapter is the perfect accessory for any of your Microsoft® Surface™ Pro or MacBook® devices that support mDP.
The adapter cable is compatible with Intel® Thunderbolt™, when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt I/O port. Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.
The MDP2VGAMM3B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
- Compatible with Intel Thunderbolt devices that are capable of outputting a DisplayPort signal
- Supports resolutions up to 1920x1200 (WUXGA) and HDTV resolutions up to 1080p
- Plug-and-Play Installation
- Active Mini DisplayPort to VGA conversion
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Mini DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |

















