The HDMIADMM3 3-foot High Speed HDMI® to HDMI Micro cable enables you to connect devices with an HDMI Micro port to a display/device with a standard HDMI port - a cost-saving solution for connecting cutting-edge and next-generation HDMI-capable devices to existing HDMI technology. The HDMI/HDMI Micro cable features high-quality gold-tipped connectors that ensure peak connectivity, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- SPECS: 3ft
- Black
- HDMI 1.4b
- HDMI Male (Type-D/Micro) to HDMI Male (Type-A/Standard)
- 34 AWG
- PVC Jacket
- Shield: Al-Mylar foil with Braid
- ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC
- YCC601 Color
- Supports HDMI 1.4 and earlier
- Lifetime Warranty
- APPLICATIONS: This adapter cable connects Micro HDMI (Type-D) devices: GoPro Hero/Raspberry Pi 4/cameras (DSLR/Video)/Nikon/Canon EOS to your HDMI (Type-A monitor/display/projector; Ideal for viewing on larger screens; Samsung/Sony/Apple TV/Asus ZenBook
- QUALITY CONSTRUCTION: Micro HDMI to HDMI cord constructed with 34AWG wire & gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- DURABLE: Ultra HD high speed fully molded Micro HDMI to HDMI converter cable w/ durable PVC jacket for high strength/reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending/rough usage
- HIGH SPEED MICRO HDMI TO HDMI CABLE: 3ft HDMI 1.4b adapte
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.43" |
| Shipping Width | 5.31" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4b Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 1.4b Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Micro HDMI Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 34 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









