The HDDDVIMM1M 1m Micro HDMI® to DVI-D Cable enables you to view your presentations, videos and pictures saved on your HDMI Micro-equipped mobile devices (Tablet, Smartphone) on a DVI-D capable display or projector. As an option, in order to incorporate audio with your video presentations you can use our 3ft (1m) Slim 3.5mm Stereo Audio Cable (MU3MMS).
Backed by Lifetime Warranty, the HDDDVIMM1M is designed and constructed for maximum durability, to ensure dependable performance.
More from the Manufacturer
- SPECS: 3.3 feet (1 meter)
- Black
- HDMI Male (Type-D/Micro) to DVI-Digital (24-pin) Female
- Gold-plated connectors
- 30 AWG
- 0.2" (5mm) OD
- PVC Jacket
- EMI Shield: Al-Mylar foil with 85% Copper Braid
- Lifetime Warranty
- APPLICATIONS: This cord connects Micro HDMI (Type-D) devices: GoPro Hero/Raspberry Pi 4/cameras (DSLR/Video)/Nikon/Canon EOS to your DVI-Digital monitor/DVI display/projector; Ideal for viewing on larger screens; works w/ Samsung/Dell/HP/Acer/LG monitors
- QUALITY CONSTRUCTION: Micro HDMI to DVI converter cable constructed with 30AWG wire, gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- DURABLE: Full HD high speed fully molded video adapter cable with durable PVC jacket for high strength and reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending or rough usage; Ideal for Commercial environments
- MICRO HDMI TO DVI CABLE: 3.3ft (1m) Micro HDMI male to DVI-D (24-pin) male cable supports Full HD 1920x1200p, 60Hz/1080p video, Single link, 3.9 Gbps bandwidth, 24 Bpp (RGB) color depth
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 3.9 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | DVI-D/Micro HDMI |
| Connector Type on First End | Micro HDMI Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin Micro HDMI Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Braided Copper |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 3ft (1m) Micro HDMI to DVI Cable, Micro HDMI to DVI Adapter Cable, Micro HDMI Type-D to DVI-D Monitor/Display Converter Cord - 3.3ft/1m Micro HDMI to DVI-D (19-pin) cable (M/M); Full HD 1920x1200p 60Hz/1080p/Single link - Micro HDMI to DVI cable w/ durable PVC jacket/flexible strain relief/30AWG wire - Video converter connects Micro HDMI Type-D device to DVI display/monitor
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









